Bugun...Rebiülevvel ayında oruç tutulur mu? Rebiülevvel Ayı orucu nasıl tutulur?
Tarih: 08-11-2018 18:00:00 + -


Müminlerin saymakla bitmeyecek kadar çok sevaba ve fazilete nail olabilme fırsatının bulunduğu Rebiülevvel Ayı orucuna dair bilgi edinebilmek adına araştırmalara yön verildi. Peygamberimizin nuruyla yeryüzüne teşrif ettiği Rebiülevvel ayında oruç tutulur mu? Kulların merak duyduğu Rebiülevvel ayı orucu nasıl tutulur?

facebook-paylas
Tarih: 08-11-2018 18:00

Rebiülevvel ayında oruç tutulur mu? Rebiülevvel Ayı orucu nasıl tutulur?

İslam dünyasını eşi benzeri bulunmayan güzellikleriyle karşılayacak Rebiülevvel ayından en iyi biçimde verim elde edebilmek açısından çok çeşitli ve birbirinden kıymetli ibadetler eda edilecek. Müslümanlar, yüce yaratanın huzurunda namaz, tesbih ve dua ibadetini gerçekleştirecek olmanın yanı sıra Rebiülevvel ayı orucuna ilişkin doğru bilgiye ulaşabilmek açısından araştırmalarına derinlik kazandırmaya başladı. Peki, Cenab-ı Hakk'ın kullarına sonsuz bir şekilde bereket, fazilet ve rahmet sunduğu Rebiülevvel ayında oruç tutulur mu? Kulların, alemlerin Rabbi olan Allah'ın rızasını kazanmak ve bu ayın şerefine yakışır şekilde bolca sevaba ve rahmete nail olabilmek amacıyla uygulamaya alacağı Rebiülevvel ayı orucu nasıl tutulur? İşte, en ehemmiyetli ibadetlerden biri olan Rebiülevvel ayı orucu hususunda milyonlarca Müslüman tarafından merak duyulan ve yoğun bir şekilde araştırma konusu haline getirilen bütün ayrıntılar...

 

 

REBİÜEVVEL AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?

Rebiülevvel Ayı, Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayata gözlerini açtığı mübarek bir aydır. Bu kutsal ay süresince müminler diledikleri vakit nafile oruç tutabilme olanağına sahiptir. Bu ay boyunca bolca oruç tutmaya özen göstermek son derece feyizlidir.

 

 

Tüm bunların yanı sıra Mevlid Kandili'nde oruç ibadeti gerçekleştirmek de bu mübarek günün bereketi, rahmeti, fazileti ve sevabından istifadeyi artıracaktır. Mevlid Kandili'nin olduğu Rebiülevvel Ayı'nın on birinci günü ile sonraki gün yani on ikinci günü oruç tutulabilir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)'de aynı şekilde Rebiülevvel Ayı'nın ikinci pazartesi günü oruç ibadetinde bulunurdu. Nedenini sorduklarında ise, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) yanıtını vermiştir. (Hak Sözün Vesikaları). 

REBİÜLEVVEL AYI ORUCU NASIL TUTULUR?

Rebiülevvel ayında oruç ibadetinde bulunurken öncelikle niyet edilir:

Oruç ibadetini gerçekleştirebilmek için, “Allah rızâsını gözeterek oruç tutmaya niyet” edilmesi gerekmektedir. Her ibadette geçerli olduğu gibi oruç ibadetinde de niyette bulunulması lazım gelmektedir. Öte yandan kaza oruçlarında edilecek niyetin geceden yapılması yani müminlerin imsaktan önce niyet edilmelidir.

“Allahım Niyet ettim Rıza-i şerifin için Rebiulevvel ayının yarın ki orucu tutmaya”

Müslümanların Ramazan ayından kazaları varsa da, “Niyet ettim Allah rızası için tutamadığım Ramazan orucunun kazasını Rebiulevvel ayının yarın ki orucunu tutmaya” şeklinde niyet yapılmalıdır. Bunun için, oruç kazası olan kimse, bu oruçları tutarken, (ilk kazaya kalan Ramazan orucuna) diye niyet etmeli. Kaza borcumuz bulunmuyorsa da, yine bu şekilde niyet ederek oruç ibadeti yerine getirilmelidir.
Kaynak: haber7.com

Bu haber 76401 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
  15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 • SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
  SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 • Türk usulü başarı yolları.
  Türk usulü başarı yolları.
 • Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
  Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 • Konya Meram’dayız..
  Konya Meram’dayız..
 • AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
  AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
 1. 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 2. SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 3. Türk usulü başarı yolları.
 4. Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 5. Konya Meram’dayız..
 6. AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
VİDEO GALERİ
YUKARI