Bugun...Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilk Mescid-i Aksa cevabı yine Ekol Koleji’nden…
Tarih: 27-07-2017 00:40:07 + -


Ekol Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İlker Özkan, Ekol ailesi olarak Mescid-i Aksa’da ilk nöbetin Ağustos ayında kendilerinin olacağını belirtti. Anna Turizm’in her Cuma günü THY hareketli 2 gece 3 günlük Kudüs turu

facebook-paylas
Tarih: 27-07-2017 00:40

Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilk Mescid-i Aksa cevabı yine Ekol Koleji’nden…

Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a  ilk Mescid-i Aksa cevabı  yine Ekol Koleji’nden…

 

Ekol Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İlker Özkan, Ekol ailesi olarak Mescid-i Aksa’da ilk nöbetin Ağustos ayında kendilerinin olacağını belirtti. 

Anna Turizm’in her Cuma günü  THY hareketli 2 gece 3 günlük Kudüs turu

 ‘’ Mescid-i Aksa Nöbetinde Sıra Sende ‘’programı ile Ekol Koleji  yönetimi, çalışanları ve velileri olarak Kudüs Mescid-i Aksa’da ilk nöbeti ağustos ayında hep birlikte tutacaklarını belirten Ekol Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İlker Özkan,  ‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği Kudüs’e hep birlikte sahip çıkalım isteğine yine  ilk cevap veren kurum olarak mutluluk yaşıyor ve böyle anlamlı programların herkese  örnek olmasını ve bu nöbetlerin sürekli hale getirilerek devam etmesini temenni ediyorum ‘’ dedi.

 

25.07.2017 Salı günü Ak Parti Meclis grup toplantısında  şöyle demişti;

Erdoğan, Müslümanların Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'den sonraki üçüncü kutsal mabedinin Kudüs'teki Mescid-i Aksa olduğunu söyledi.

Ecdadın 400 yıl boyunca Mescid-i Aksa'da hizmet etme şerefine nail olduğunu, bu süre zarfında ecdadın büyük incelikler ve hassasiyetler gösterdiğini anlatan Erdoğan, "Bugün yaşanan zulümlere bakınca onları rahmet ve hasretle yad etmemek mümkün değildir. Kanuni Sultan Süleyman Han, Yafa Kapısı'nı restore ettirdikten sonra üstüne 'La ilahe illallah, İbrahim Halilullah' yazdırmıştır. Mescid-i Aksa'nın duvarlarını restore eden Mimar Sinan, batı duvarının dış kısmına, Yahudilerin ibadetlerini yapabilmeleri için de bir alan açmıştır. Kudüs'teki farklı Hristiyan mezhepleri arasında herhangi bir konuda anlaşmazlık çıktığında çözüm için gidilen kişi Müslümanların şehirdeki dini lideri, yani Kudüs müftüsü olmuştur. 400 yıl boyunca 'burası bizim kontrolümüzde, diğer dinlere hayat hakkı vermeyelim' gibi bir düşünceye ecdadımız asla kapılmamıştır. 1. Dünya Savaşı'nda, güney cephemizdeki tüm savaşları, Kudüs, Mekke ve Medine'yi korumak için verdik. Bölgeyi işgale gelen İngilizlere vurulan en büyük darbelerden biri olan Kut'ül Amare Zaferi ve Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaası hala hatıralardadır" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Osmanlı'nın elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs'ün sıkıntılı günlerinin bölgede İsrail devletinin kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüştüğünü söyledi. 

Uluslararası hukuka göre meşruiyet elde etmiş, başkenti Tel Aviv olan İsrail devletinin kendilerinin de tanıdığı diplomatik ilişki içinde bulunduğu bir devlet olduğuna işaret eden Erdoğan, "Ancak İsrail'in meşruiyeti kendisinin Filistin'in ve Filistinlilerin haklarına gösterdiği saygı ölçüsünde anlamlıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Kudüs'ün 3 din için de özel olan statüsüne hele hele Mescid-i Aksa'nın ve Kubbet-üs Sahra'nın içinde bulunduğu Harem Bölgesi'nin mahremiyetine saygı duymayan bir İsrail, en büyük zararı kendisinin göreceği tehlikeli bir yola sapıyor demektir. 

Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişini zorlaştırmak için her türlü yola başvuran İsrail yönetiminin, işi Harem bölgesini Müslümanlara yasaklayarak fiili işgale kadar götürmesi bardağın taşmaya başladığının işaretidir. Buradaki amacın güvenlik kaygısı olmadığını, tamamen Müslümanları Mescid-i Aksa'dan tecrit etme niyetiyle hareket edildiğini, İsrail'i ve bölgeyi bilen herkes kabul edecektir.

Biz, Müslümanlar için mübarek beldelerimizi korumak imkan değil iman meselesidir. Eğer İsrail elindeki silahlara, arkasındaki güçlere yani imkanlarına bakarak böyle bir yola tevessül ediyorsa çok yanılıyor. Mescid-i Aksa'nın dört bir yanında şanlı bir direniş sergileyen Filistinli ve diğer milletlerden kardeşlerimiz de bu zeminin dipdiri ayakta olduğunu cümle aleme ilan etmektedir."

Erdoğan, tüm vatandaşlara ve dünyadaki tüm Müslümanlara çağrıda bulunarak, "İmkanı olan herkes, bulduğu her fırsatta Peygamber Efendimizin tavsiyesine uyarak lütfen Kudüs'ü, Mescid-i Aksa'yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize kandil yağı olması babından yardım göndersinler" diye konuştu. 

Mescid-i Aksa'ya ne kadar çok sahip çıkılırsa gözlerini oraya dikmiş olanların işlerinin de o kadar zorlaşacağını vurgulayan Erdoğan, "Eğer bugün İsrail askerleri çok basit hadiseleri bahane edip, pervasızca Mescid-i Aksa'nın bahçesini postalları ile kirletiyor, orada kolayca Müslüman kanı döküyorlarsa bunun sebebi, bizlerin Kudüs'e yeteri kadar sahip çıkmıyor oluşumuzdandır. Madem ki kalbimizin bir yarısı Mekke bir yarısı Medine, üzerinde de bir tül gibi Kudüs vardır, öyleyse gelin hep birlikte Kudüs'e sahip çıkalım. Ama tıpkı Mekke'ye sahip çıkar gibi Medine'ye sahip çıkar gibi sahip çıkalım. Ne Hristiyanların ne de Musevilerin inançları, ibadetleri, ibadethaneleri ile bizim bir meselemiz yoktur" ifadelerini kullandı.

 

A Takımı Haber
Kaynak: A Takımı Haber

Editör: Dr. Mehmet BİREKUL

Bu haber 10028 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
  15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 • SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
  SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 • Türk usulü başarı yolları.
  Türk usulü başarı yolları.
 • Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
  Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 • Konya Meram’dayız..
  Konya Meram’dayız..
 • AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
  AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
 1. 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 2. SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 3. Türk usulü başarı yolları.
 4. Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 5. Konya Meram’dayız..
 6. AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
VİDEO GALERİ
YUKARI