Bugun...


Ahmet UYKUSUZ


Facebookta Paylaş

AHMET UYKUSUZ SMMM
Tarih: 29-01-2017 00:46:00 Güncelleme: 29-01-2017 00:46:00


Kıymetli Arkadaşlar;

 

Allah’ın rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun.

Sözlerime, öncelikle bu sitenin hazırlanmasında ve faaliyete geçmesinde emeği olan Mehmet BİREKUL hocama ve ekibine teşekkürlerimi sunmak isterim.

Malum olduğu üzere ülkemiz sıkıntılı günlerden geçmektedir. Bizleri düşen, bu dönemde birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.’ tam zamanı olduğu düşüncesindeyim.

Bende bugünkü yazımda, sizlere kendi konumla ilgili bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

Dönem itibariyle, mali süreçlerin hızlı olduğu zaman içinde yer almaktayız. Mevzuat çok sık değişmekte, meslektaşlarımız ve vergi mükelleflerimiz takipte zorlanmaktadır. Hiçbir kanun maalesef, mali mevzuatta olduğu kadar sık değiştirilmemektedir. Bizler takipte dahi zorlanmaktayız. İşte Aralık ayında yeni yıl hazırlıkları başlıyor, 2017 yılı defter tasdikleri, 2016 yılı hesaplarının kontrolü, kar ve zararın belirlenmesi, Ocak ayı ara tasdikleri son üç aylık muhtasar (kira ve diğer ödemeleri kapsayan), Şubat ayı geçici vergi, Mart ayı gelir vergileri beyan dönemi, Nisan ayı kurumlar vergisi beyanı, ne zaman 2016 yılı  nihai olacak, 2016 yılı defterleri kapanış tasdikleri ile bir önceki yıl işlemleri bitmiş olacak, Yeni yıl ortasına gelindi.  Süreç böyle devam edip gitmekte; Allah kolaylıklar versin.

    

   Gün itibariyle önemli gördüğüm konuları sizlerle paylaşmak istiyorum.

   

1.    18.Ocak.2017 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6770 sayılı Torba Kanun’la 4/(a) bendinde                        belirtilen SSK sigortalılarını çalıştıran özel sektör işverenlerinden, 2016 yılı Aralık ayı için asgari ücret desteği alınan çalışanlar için prim ertelemesi getirildi.        

Sigorta primi borcu ertelemesinden, 5510 sayılı Kanun’un 4/a (SSK) kapsamında sigortalı çalıştıran ve asgari ücret desteğinden yararlanan özel sektör işverenleri yararlanacaktır.

Dolayısıyla, kamu sektörü işverenleri ile asgari ücret desteğinden yararlanmayan, yararlanma hakkı olmayan özel sektör işverenleri söz konusu sigorta primi borcu ertelemesinden yararlanamayacaklardır. Otomatik olarak hesaplama ve erteleme olacaktır.

Bu kapsamda prim ertelemesinden faydalanma imkanı olan işyerlerinin herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmayıp, sistem otomatik olarak hesaplama ve erteleme yapacaktır.

 SGK tahakkuk fişinde ertelenen tutarlar görünmeyecek olup, Bankaya prim ödemesi yapıldığında ertelenen prim tutarları düşülerek bakiye primler ödenebilecektir.

Ev hizmetlerinde ayda 10 gün ve üzerinde sigortalı çalıştıran ve dolayısıyla da emeklilikle ilgili primleri de ödeyen işverenler de prim erteleme uygulamasından yararlanacaktır.

Uygulama sistemden henüz güncellenmemiş durumda olup, önümüzdeki günlerde              netleşmesini beklemekteyiz.

                    

2.     27.01.2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “6770 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 26 ncı maddesiyle 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna eklenen geçici 2 nci maddeyle; Kasım ve Aralık 2016 aylarında ödenmesi gereken tutarları ödemeyerek yapılandırma koşullarını ihlal edenlerin, geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte 2017 Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri halinde yapılandırma düzenlemelerinden yararlanma imkânı getirilmiştir. 2017 Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4 er ay uzatılmıştır.

 

3.    Borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği risk merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde geçmiş dönemdeki olumsuz durumları dikkate alınmayacaktır.

 

4.    Trafik cezalarının takibi ve tahsiline yeni düzenleme getirildi. Cezanın yazıldığı tarihten sonraki bir ay içerisinde ödeme yapılmaması halinde, cezaya her ay % 5 gecikme zammı uygulanacak. Fakat buna da bir sınır getirilerek, toplam tutar cezanın iki katını geçemeyecek. Ceza tahsil edilmez ise haciz yoluyla tahsili gerçekleştirilecektir. Ceza da indirim devam etmektedir. 15 gün içinde ödeme yapılır ise % 25 indirim yapılacaktır. Haksız yere cezaya maruz kalanlar ise İdari Mahkemelere 15 gün içerisinde baş vurabilecekler, İtiraz edilmez ise ceza kesinlik kazanmış olacak.

               Sevgili dostlar, önemli gördüğüm konuları sizlerle paylaştım, Tekrar sitenin hayırlı olması ümidiyle, Gününüzün ak, kazancınız bereketli olsun. Selam ve sevgilerimle;Bu yazı 14502 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
  15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 • SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
  SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 • Türk usulü başarı yolları.
  Türk usulü başarı yolları.
 • Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
  Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 • Konya Meram’dayız..
  Konya Meram’dayız..
 • AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
  AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
 1. 15 Temmuz Özel Fetö Terör Örgütü Eğitim Yapılanması
 2. SOSYAL MEDYA TERÖRİSTLERİNE DİKKAT!
 3. Türk usulü başarı yolları.
 4. Rol Gerçeğe mi Dönüyor? Dizilerdeki Şiddet
 5. Konya Meram’dayız..
 6. AK Partili Külünk Yerlilik ve millilik büyük tehdit altında Eğitim
VİDEO GALERİ
YUKARI